Pies bez smyczy w mieście zawsze musi być pod naszą czujną opieką, nawet jeśli jesteśmy przekonani o jego bezwzględnym posłuszeństwie. Zwłaszcza teraz, gdy od 10 kwietnia wyostrzyło się prawo odnośnie wyprowadzania psów na smyczy w miejscach publicznych. Nowe obostrzenia dotyczą terenów zurbanizowanych.  

Nowe Rozporządzenie – co się zmieniło?

Przede wszystkim, wbrew powtarzanym często niejasnym informacjom, w niektórych przypadkach możemy spuścić naszego podopiecznego ze smyczy, pod pewnymi warunkami. Po pierwsze, upewnijmy się że w naszym ulubionym miejscu wspólnych spacerów miejscowa gmina nie wprowadziła zakazu i nie wymaga bezwzględnego trzymania psa na smyczy. Druga kwestia dotyczy już bezpośrednio naszego pupila – czy jesteś w stanie go wystarczająco kontrolować, kiedy sytuacja wymaga zawołania go lub skarcenia? To niezwykle ważne, bo zachowanie czworonoga stwarzające niebezpieczeństwo dla otoczenia podlega pod wykroczenie i grozi mandatem.

Pies bez smyczy w mieście – Co grozi?

Zgodnie z nowym prawem, wzrosły kwoty mandatów. Tym samym, za puszczenie luzem psa który swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla otoczenia, możemy zapłacić nawet 500zł.

Konkretne zmiany znajdziemy w tabeli A dotyczącej artykułu 77 kodeksu wykroczeń w załączniku do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych za wybrane rodzaje wykroczeń.
Są to konkretnie:

– niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia – od 50 do 250 zł (art.77 par. 1 k.w.),
– niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka – 500zł. (art. 77 par. 2 k.w.).

Warto również zauważyć, że formalnie zmieniło się wyszczególnienie wysokości kary za konkretne wykroczenie, ale aktualizacja nie obejmuje całkowitego nakazu trzymania psa na smyczy w miejscach publicznych. To reguluje art. 10a ust 1 ustawy o ochronie zwierząt, który zabrania „puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”.

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli doskonale znasz swojego psa i wiesz że słucha cię bezwzględnie, możesz być spokojny. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że ludzie z twojego otoczenia różnie interpretują zachowania psów, i jego przyjazne dokazywanie wokół obcych mu osób lub dzieci może być odebrane jako stwarzanie zagrożenia, i w takiej sytuacji pies musi bezwzględnie zareagować na Twoją komendę.

Podsumowując:

  • Najnowsze Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów bezpośrednio nie zabrania wyprowadzania psa bez smyczy na terenach miejskich, ale miejscowe zarządzenia i zakazy mogą takie ograniczenia wprowadzać, mogą dotyczyć konkretnych obszarów miasta i powinny być bezwzględnie przestrzegane.
  • Jeżeli nie funkcjonują żadne lokalne obostrzenia w zakresie spuszczania psa ze smyczy, możesz to zrobić – ale jedynie pod warunkiem, że doskonale znasz psychikę Twojego psa i wiesz że nie zdarzy się sytuacja w wyniku której pies zostanie uznany za stwarzającego zagrożenie – to zawsze skończy się mandatem, nawet jeśli Twój pupil nie będzie miał złych zamiarów! Odepnij smycz tylko wtedy kiedy jesteś w 100% pewien, że pies bezwzględnie wykonuje Twoje komendy.
  • Jeżeli spełniasz oba powyższe warunki i wciąż wyprowadzasz psa bez smyczy, niewykluczone że straż miejska lub funkcjonariusz policji mimo wszystko zwróci Ci uwagę i zagrozi mandatem – przygotuj się do takiej rozmowy i zapoznaj z dokładną treścią aktualizacji, do której odsyłamy poniżej. Nieznajomość prawa zawsze szkodzi!

Ludzie z twojego otoczenia różnie interpretują zachowania psów, i jego przyjazne dokazywanie wokół obcych mu osób lub dzieci może być odebrane jako stwarzanie zagrożenia, i w takiej sytuacji pies musi bezwzględnie zareagować na Twoją komendę.

Smycz i kaganiec = pełne bezpieczeństwo? Wypróbuj smycz z amortyzatorem!

Według powtarzanych przez wielu pogłosek, wyżej opisywane prawo obliguje wyprowadzanie czworonoga na smyczy i w kagańcu. To jest prawda, o ile Twój pies ze względu na swoją rasę i wielkość stwarza zagrożenie lub może być postrzegany jako zagrożenie. Nie jest prawdą, że nawet małe pieski muszą bezwzględnie mieć oba środki ostrożności – czasem wystarczy jedynie smycz. W takich przypadkach, jak i przypadkach większych szarpiących psów, proponujemy Państwu  IDEALEASH – smycz z amortyzatorem, która zagwarantuje większą kontrolę psa na spacerze i ograniczy zdrowotne skutki takiego ciągnięcia. Sprawdzi się również w przypadku psów które notorycznie łapią w zęby smycz – wszak przegryzienie przez czworonoga liny to również duże niebezpieczeństwo, również dla właściciela psa! Smycz IDEALEASH to również ciekawe rozwiązanie pozwalające na osiągnięcie swobody spaceru bez konieczności spuszczania psa ze smyczy – wystarczy zapiąć ją wokół pasa. 

Źródła:

Smycze w naszej ofercie:

[porto_product_category view="products-slider" per_page="12" columns="5" columns_mobile="2" category_filter="" orderby="rand" use_simple="" category="Smycze"]


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related

Projects